BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Bitkoinų technologija

Bitkoinų technologija

Bitkoinai (angl. bit ir coin, liet. bitas ir moneta) – decentralizuota elektroninių pinigų sistema, pagrįsta viešojo ir privačiojo rakto kriptografija ir P2P technologija. P2P esminis principas – tinklo nariai yra klientas ir serveris vienu metu. Bitkoinus sukūrė asmuo ar asmenų grupė, kurių slapyvardis yra Satosi Nakamoto.

Straipsnyje vartojami terminai:

 • bitkoinas – elektroninės valiutos vienetas;
 • piniginė – nedidelis failas bitkoinų valdymo programoje, kuriame saugomas vienas ar keli privatūs raktai, su kuriais susieti piniginės savininko turimi bitkoinai;
 • piniginės adresas (toliau – adresas) – viešojo rakto, atitinkančio privatųjį raktą, santrauka (angl. hash), kurios dydis – iki 34 simbolių; banko sąskaitos numerio analogas (jei piniginėje saugomi 5 privatūs raktai, adresų bus irgi 5);
 • kliringas – nepiniginis atsiskaitymas tarp valstybių, kompanijų, įmonių už parduotas prekes, suteiktas paslaugas, vertybinius popierius ir kt. įvykdžius užskaitą;
 • kriptovaliuta (angl. cryptocurrency) – bitkoinas, litekoinas ir daugelis kitų elektroninių valiutų, kurios pagrįstos bitkoinų technologija.

Bitkoinų infrastruktūrai palaikyti naudojama šios valiutos turėtojų kompiuterių ir specialių prietaisų skaičiavimo galia. Skaičiavimo prietaisai taip pat atlieka naujų bitkoinų emisiją (išleidimą) pagal griežtai nustatytas taisykles. Maksimalus bitkoinų skaičius – 21 mln. (žr. 1 pav.), todėl bitkoinų ekonomika yra defliacinio tipo (pinigai brangsta prekių ir paslaugų atžvilgiu). Jokia šalis negali keisti bazinių sistemos veikimo principų, įskaitant ir maksimalų bitkoinų skaičių.

1 pav. Išleistų (sugeneruotų) bitkoinų skaičius pagal metus

Pirmas bitkoinų gavimo būdas yra pirkimas. Pirkti galima biržose, iš privataus arba juridinio asmens. Antras bitkoinų gavimo būdas – kasyba (angl. mining). Skaičiavimo prietaisai, sąveikaudami su specialia programa, atlieka sudėtingus skaičiavimus, kurie laikui bėgant vis sudėtingėja. Minėti skaičiavimai patvirtina per kelias paskutines minutes įvykusius bitkoinų pervedimus. Daug mėnesių naudoti savo kompiuterio skaičiavimo galios visiškai neapsimoka, todėl naudojami specialūs prietaisai (žr. 2 pav.). Bitkoinų kasyba skirta tik įsigilinusiems į bitkoinų technologiją žmonėms.

2 pav. „ASIC“ prietaisas

Bitkoinų tinkle kiekvienas pervedimas yra viešas ir jo tikrumą patvirtina skaičiavimo prietaisai. Bitkoinų pervedimai sudaro grandinę. Bet kuris asmuo, turintis prieigą prie interneto, gali pamatyti, kiek bitkoinų yra nukreipta tam tikru adresu. Pvz., adresu 1933phfhK3ZgFQNLGSDXvqCn32k2buXY8a buvo pervesta iš viso apie 111 tūkst. bitkoinų, o dabartinis balansas – 0. Svarbu pažymėti, kad tik piniginės turėtojas gali naudoti jo piniginės adresu pervestus bitkoinus. Kadangi piniginių (ir adresų) savininkai nėra žinomi (išskyrus tuos, kurie patys tai paviešina), operacijos su bitkoinais yra anoniminės.

Keletas faktų apie bitkoinų technologiją:

 • Technologija pasirodė rinkoje 2009 m. pradžioje.
 • 2018 m. balandžio pabaigoje išleistų (sugeneruotų) bitkoinų skaičius pasiekė 17 mln.
 • 2016 m. spalio 25 d. 1 bitkoino kaina buvo apie 600 Eur.
 • 2017 m. gruodį 1 bitkoino kaina kai kuriose biržose buvo pasiekusi 16 000 Eur.
 • 2018 m. balandžio 18 d. 1 bitkoino kaina buvo apie 6 500 Eur.
 • Tikslią bitkoino kainą galima sužinoti čia.

Teisinis bitkoinų statusas kai kuriose šalyse:

 • Lietuvos bankas neprižiūri ir nereguliuoja tokių valiutų kaip bitkoinas. Plačiau – https://www.lb.lt.
 • Vokietijos finansų ministerija paskelbė, kad bitkoinai gali būti naudojami užskaitos (kliringo) operacijoms vykdyti.
 • Ko gero, Europoje draugiškiausia šalis bitkoinui ir apskritai blokų grandinės (angl. blockchain) technologijoms yra Malta.
 • Naudoti bitkoinus daugumoje Šiaurės Amerikos ir Europos šalių yra legalu.

 Oficialią bitkoinų valdymo programą galima parsisiųsti iš tinklalapio https://bitcoin.org/en/download. Prireiks ne mažiau vienos paros, kol ši programa gaus iš tinklo visą pervedimų grandinę (jos dydis – virš 100 GB). „Multibit“ ir „Electrum“ programoms pakanka kelių minučių, nes jos atsiunčia tik pervedimų grandinės pabaigą. Organizacijų, kurios priima bitkoinus mainais į prekes arba paslaugas, pasaulinį žemėlapį rasite čia: http://coinmap.org. Techninę informaciją galite gauti lietuviškoje interneto svetainėje http://bitcoinlt.org/. Įvairūs grafikai ir skaičiai prieinami tinklalapyje https://blockchain.info/charts.

Bitkoinų turėjimo ir naudojimo grėsmės:

 • smarkūs kurso svyravimai;
 • neužšifruotos piniginės (t. y. bylos) vagystė;
 • masinė vagystė (įsilaužėlių ataka), jei piniginę turite vienoje iš biržų (žr. http://fc13.ifca.ai/proc/1-2.pdf);
 • užšifruotos piniginės slaptažodžio praradimas;
 • piniginės failo praradimas (jei nėra atsarginės kopijos).

Jei nusprendėte turėti bitkoinų ir jums rūpi elektroninių lėšų saugumas, turite:

 • naudoti savo kompiuteryje, o ne svetainėse esančią piniginę;
 • užšifruoti savo piniginę ir saugoti jos kopijas keliose vietose;
 • patikimai saugoti piniginės slaptažodį (jei jis nėra ilgas, įsiminti);
 • laikytis įprastų kompiuterių saugumo taisyklių (legalios programinės įrangos naudojimas ir nuolatinis atnaujinimas, antivirusinės programos naudojimas ir t.t.).

Susiję straipsniai

Rekomenduojami „Facebook“ privatumo nustatymai

Kiekvienam socialinio tinklalapio „Facebook“ naudotojui svarbu žinoti, kokią jo profilio informaciją gali matyti kiti šio tinklo nariai – draugai...

Anoniminis tinklas TOR

Sluoksninis maršruto parinkimas (angl. Onion routing ) – technologija, skirta informacijai anonimiškai siųsti ir gauti internetu. Pranešimai kelis...

Dėmesio – venkite apsimestinių interneto svetainių

Lietuvos bankas pastaruoju metu stebi padažnėjusių atvejų, kai sukčiai, prisidengdami licencijuotų elektroninių pinigų arba mokėjimo įstaigų...