Būk saugus elektroninėje erdvėje!

Patarimai

*spausdinti*

Neatskleiskite asmens duomenų „netyčia“ – daugelis šiuolaikinių interneto svetainių gali reikalauti vartotojo registracijos. Registruojantis bet kokioje svetainėje reikia įvertinti tikrųjų asmens duomenų naudojimo būtinybę. Nenaudokite tikros informacijos apie save jei tam nėra būtinybės. Registruojantis įvairiose svetainėse neretai prašoma įvesti vardą, pavardę, gimimo metus, šalį ar miestą kuriame gyvenate. Jeigu nematote būtinybės naudoti tikrus savo tapatybės duomenis – vietoje jų puikiai tiks abstraktus slapyvardis, nepilna gimimo data (pvz. tik metai) ir t.t.

 

Naudokite atskirą elektroninio pašto dėžutę nesvarbiems „internetiniams“ reikalams – laikai kai elektroninis paštas buvo prabanga jau seniai praėjo, todėl registruojantis įvairiose svetainėse vietoje savo asmeninės pašto dėžutės geriau naudoti laikiną, būtent tokiems reikalams skirtą dėžutę. Taip ne tik gausite mažiau nepageidaujamų laiškų, bet ir nesuteiksite trečiosioms šalims informacijos apie savo tikrąją tapatybę, jeigu susikursite dėžutę su abstrakčiu pavadinimu ir ją naudosite tik įvairioms registracijoms ir kt.

 

Neatskleiskite duomenų apie save nepažįstamiems ar „ką tik sutiktiems draugams“ – internetas neretai naudojamas nusikalstamoms veikoms vykdyti. Jų spektras yra gana įvairus – nuo sukčiavimo, pinigų plovimo iki daug įmantresnių gudrybių. Taigi, būkite atidūs – nusikaltėliai gali apsimesti jūsų klasės draugais, buvusiais bendradarbiais ir panašiai. Visuomet pagalvokite ar tikrai interneto nepažįstamieji yra tie kuo dedasi.

 

Neatskleiskite asmens duomenų už atlygį - kaip ir tikrame gyvenime, internete pilna įvairaus tipo „loterijų“, „akcijų“ ir kitų asmens duomenų viliojimo būdų mainais į galimybę laimėti vertingus prizus ar pasakiškai praturtėti. Gautus duomenis tokių akcijų organizatoriai gali parduoti arba naudoti juos nusikalstamoms veikoms vykdyti.

 

Neatsakinėkite į nepageidaujamus ar netikėtus laiškus – jeigu gavote elektroninį laišką iš jums nežinomo žmogaus su bet kokio tipo „neaiškiais“ prašymais: ignoruokite bei neatsakinėkite į tokius laiškus. Neretai tai veda prie pasiūlymų investuoti nežinia kur, pervesti ar paskolinti ženklią sumą pinigų, atskleisti savo sąskaitos duomenis, kad Afrikos princas galėtų pasidėti pinigų Europoje ir panašiai. Nepamirškite, kad elektroninio laiško siuntėjo adresą galima suklastoti, todėl siuntėjo adreso negalima laikyti patikimu – t.y. jei gavote laišką iš vardenio.pavardenio@pavyzdys.lt tai jokiu būdu nereiškia, jog tikrasis siuntėjas ir yra Vardenis Pavardenis.

 

Naudokite unikalius slaptažodžius kiekvienai paslaugai internete – daugelis vartotojų daro klaidą visur naudodami vieną ir tą patį slaptažodį. Pailiustruokime pavyzdžiu: turite elektroninio pašto dėžutę, socialinio tinklo paskyrą bei užsiregistravote mažai žinomame interneto forume naudodami tą patį slaptažodį. Įsilaužėliams pavyko įsibrauti į forumo duomenų bazę ir gauti priėjimą prie vartotojų slaptažodžių: kadangi įsilaužėliai žino, jog daugelis interneto vartotojų visur naudoja vienodą slaptažodį jie pamėgins panaudoti forumo slaptažodį priėjimui prie jūsų elektroninio pašto ir socialinio tinklo paskyros. Sėkmės atveju, tikėtina, jog rezultatai bus naudojami kriminaliniams veiksmas atlikti – stebėti jūsų gaunamą informaciją el. paštu, pasinaudoti socialinio tinklo paskyra bandant jūsų vardu paprašyti kitų žmonių paskolinti pinigų nes patekote į bėdą ir t.t.

Užduokite mums klausimą

Kaip pranešti apie žalingą turinį internete

IP

 

Naujienų prenumerata

Užsisakyti