Būk saugus elektroninėje erdvėje!

Elektroninio pašto korespondencijos šifravimas

*spausdinti*

Elektroninio pašto korespondencijos šifravimas

Neužšifruoti duomenys gali būti matomi tiek tarnybinėse stotyse, tiek persiunčiant juos tinklu. Pašto tarnybinių stočių administratoriai ar jūsų vietinio tinklo kaimynai gali nesunkiai skaityti jūsų laiškus. Jūs, žinoma, to nenorite.

Nepasirašyti duomenys gali būti suklastoti. Įsivaizduokite, kad gaunate laišką iš pažįstamo, o jame yra kenkėjiškas kodas ir jūsų paprašoma jį išbandyti. Arba gaunate el. laišką iš draugo, kuriam turite pervesti pinigus, o jame – piktavalio pakeistas banko sąskaitos numeris. Jei laiškas yra suklastotas, pasekmės gali būti skaudžios.

 

Kodėl GnuPG?

Laiškų ir bylų šifravimui rekomenduojame naudoti GnuPG programą. GnuPG (The GNU Privacy Guard) yra nemokamas, kokybiškas atviro kodo PGP pakaitalas, suderinamas su OpenPGP standartu (žr. RFC2440), nenaudojantis patentuotų algoritmų, galintis iššifruoti ir patikrinti PGP v.5, 6, 7 žinutes, palaikantis ElGamal, DSA, RSA, AES, 3DES, Blowfish, Twofish, CAST5, MD5, SHA-1, RIPE-MD-160 ir TIGER šifravimo algoritmus. Be šių algoritmų galimas darbas ir su kitais, panaudojant papildomus modulius. Svarbu tai, kad čia aprašomam metodui naudoti nereikia papildomų investicijų (programų ar kvalifikuoto sertifikato pirkimo ir pan.), šifravimo algoritmai yra pakankamai saugūs, todėl  GnuPG yra naudojamas daugelio IT saugumo specialistų visame pasaulyje.

GnuPG pradėtas kurti Werner Koch, vėliau vystytas Atviro kodo bendrijos. Finansuojant Vokietijos ekonomikos ir technologijų ministerijai, GnuPG buvo pritaikytas ir „Microsoft Windows“ aplinkai. GnuPG sistema leidžia saugiai užšifruoti bei dešifruoti duomenis, užtikrinti jų konfidencialumą persiunčiant juos tinklu ar saugant laikmenose. Taip pat GnuPG suteikia skaitmeninio parašo galimybę, t. y. užtikrina, kad konkrečius duomenis sukūrė konkretus asmuo. 

 

Truputis teorijos

Simbolių rinkinys, kurį galima skaityti be jokių specialių priemonių, vadinamas paprastu tekstu. Metodas, paprastą tekstą paverčiantis į gausybę nesusijusių simbolių, vadinamas šifravimu, o toks tekstas – užšifruotu tekstu. Supaprastinta šifravimo schema atrodo taip:

|ABCDEFGH| --------> |OD)E?$NS#6| ----------> |ABCDEFGH|

paprastas raktas užšifruotas raktas pradinis

tekstas + užšifravimas tekstas + iššifravimas tekstas

GnuPG/PGP šifruoja pranešimus ir bylas naudojant asimetrinių raktų poras. Vieną porą sudaro viešasis ir privatusis raktai. Privatusis raktas turi būti saugomas jo savininko ir prieinamas tik jam vienam. Viešasis raktas turi būti visiems prieinamas ir gali būti dedamas į raktų tarnybines stotis (pavyzdžiui, pgp.mit.edu), gali būti siunčiamas el. paštu ar dedamas į tinklalapius.

Pažymėtina, kad GnuPG yra komandinės eilutės programų rinkinys, bet yra sukurta keletas grafinių sąsajų, kurios žymiai supaprastina GnuPG naudojimą: „Enigmail“ yra skirta „Thunderbird“ bei „Seamonkey“ pašto programoms, „WinPT“, „Seahorse“, „Gpgp“ ir „Kgpg“ yra skirtos bylų šifravimui.

 

Diegimas

 

GnuPG

Pirmiausia turime įdiegti GnuPG paketą. „Microsoft Windows“ naudotojams reikia atsisiųsti iš https://files.gpg4win.org/  naujausią EXE failą (pvz., gpg4win-vanilla-2.3.4.exe) ir jį įdiegti. Linux vartotojai gali  pasinaudoti Linux distribucijos paketų tvarkykle. Pavyzdžiui, Debian/Ubuntu naudotojai gali įdiegti GnuPG paketą terminalo lange surinkę komandas: „sudo apt install gnupg“ (reikės įvesti administratoriaus slaptažodį). Tačiau GnuPG turi CLI (angl. Command Line Inteface) sąsają, kuri gali būti nepatogi, todėl reikėtų įdiegti dar keletą priedų.

 

„Enigmail“

„Enigmail“ – tai nemokamas pašto programos „Thunderbird“ priedas, padedantis naudoti GnuPG programą laiškų šifravimui ir raktų valdymui. „Enigmail“ diegimas tiek „Windows“, tiek Linux naudotojams yra vienodas: „Thunderbird“ meniu spaudžiate „Tools->Add-ons->Get Extentions“, susirandate „Enigmail“ ir išsaugote vietinėje laikmenoje. Tada „Thunderbird“ „Add-ons“ lange spaudžiate „Install“, susirandate ką tik išsaugotą Enigmail.xpi bylą ir įdiegiate ją. GnuPG turi būti diegiamas atskirai.

 

  

  1. pav. „Enigmail“ kartu su „Thunderbird“

 

Seahorse

 Seahorse“ - nemokamas GnuPG grafinis apvalkalas, pritaikytas Gnome aplinkai Linux operacinėje sistemoje. Diegimas Debian/Ubuntu: „sudo apt install seahorse“.

 

 2 pav. „ Seahorse“  raktų tvarkyklė

 

Kgpg

„Kgpg“ – tai nemokamas grafinis GnuPG programos apvalkalas, pritaikytas KDE aplinkai Linux operacinėje sistemoje. Diegimas Debian/Ubuntu: „sudo apt install kgpg“.

 3 pav. KGPG raktų tvarkyklė

 

Gpg4win

„Gpg4win“ – tai nemokamų programų rinkinys, skirtas „Windows“ operacinei sistemai. Šiuo rinkiniu galima valdyti raktus, užšifruoti bei iššifruoti el. pašto laiškus ir bylas. Gpg4win programų rinkinyje yra GnuPG, jos integravimo priemonės su „Microsoft Outlook“ pašto programomis bei su „Windows Explorer“. Programą parsisiųsti galima iš www.gpg4win.org/download.html

Diegiant tereikia pasirinkti norimas papildomas programas: WinPT, GPA (raktų valdiklis), GPGol, GPGee („Windows Explorer“, „Sylpheed-Claws“ (el. pašto programa, palaikanti GnuPG) programų priedas).

 4 pav. Raktų tvarkyklė iš „Gpg4win„ paketo

 

 5 pav. MS Windows Explorer integravimas su GnuPG iš Gpg4win paketo

 

Naudojimas

Įsidiegus GnuPG, pirmiausia reikia sugeneruoti naują raktų porą. Tai galite padaryti komandinėje eilutėje surinkę „gpg –gen-key“ arba raktų valdiklyje „Generate->New Key Pair“. Jei raktus jau turite, reikia juos importuoti. Tai galite padaryti komandinėje eilutėje „gpg –import“ arba raktų valdiklyje „File->Import Keys from File“.

 

Sugeneravus naują raktų porą, reikia ją pasirašyti (komanda „gpg –sign rakto_numeris“ arba iš raktų valdiklio meniu „Edit->Sign“), po to viešąją rakto dalį galima padėti į raktų serverį arba į tinklalapį ar persiųsti el. paštu interesantui. Padėti į viešąjį raktų serverį galima iš komandinės eilutės surenkant komandą „gpg –send-keys rakto_numeris –key-server pgp.mit.edu“ (čia pgp.mit.edu – viešojo raktų serverio adresas, kuris gali būti ir kitas), arba iš raktų valdiklio, pažymėjus pele raktą, spaudžiam meniu „Keyserver->Upload Public Keys“ (žr. 3, 4, 5 pav.). Viešąsias raktų dalis padėti ar paimti galima ir iš naršyklės, apsilankius raktų tarnybinėje stotyje, pavyzdžiui, adresu cryptonomicon.mit.edu/. Viešųjų raktų tarnybinių stočių adresus galima rasti čia: www.rossde.com/PGP/pgp_keyserv.html.

 

Su pašto programa

Siųsdami užšifruotą laišką draugui, turite turėti viešąją draugo rakto dalį, kurią pašto programa paims iš raktų valdiklio pagal gavėjo adresą. Jei siųsdami laišką tik pasirašote, naudojama jūsų rakto privačioji dalis, todėl tapatybės patvirtinimui turite įvesti slaptą frazę, kurią įvedėte, kai generavote naują raktų porą. Tam el. pašto programoje, atidarę naują laišką, paspaudžiate mygtukus „Sign“ ar/ir „Encrypt“ (žr. 5 pav.).

 

Jei laišką siunčia draugas Jums, turėdamas Jūsų rakto viešąją dalį jis užšifruoja jums siunčiamą laišką. Jūs, turėdami savo asmeninį raktą (private key) ir slaptą frazę, galite iššifruoti atsiųstą laišką ar duomenis. Jei siųsdamas Jums laišką draugas jį pasirašo (savo rakto privačiąja dalimi), Jūs, turėdamas draugo rakto viešąją dalį, galite įsitikinti, kad laiškas gautas tikrai iš siuntusio asmens ir kad laiško turinys nepasikeitė. Tuo tikslu, pažymėję ar atsidarę gautą pasirašytą ar užšifruotą laišką, paspauskite mygtuką „Decrypt/Verify“.

 

Su bylų tvarkykle

GnuPG panašiai naudojamas ir su bylomis. Bylų tvarkyklėje (galioja Windows Explorer, Gnome ir KDE aplinkoms) pele pažymite norimą užšifruoti ar iššifruoti bylą, pasirenkate komandą, pasirenkate raktą ir įvedate slaptąją frazę (žr. 7 pav.). Komandinėje eilutėje surenkate „gpg –encrypt/decrypt/sign bylos_pavadinimas“. Raktų sąrašą leidžia pažiūrėti komanda „gpg –list-keys“. Detalesnius gpg komandos parametrus galite pažiūrėti surinkę komandą „gpg –help“ arba „man gpg“.

Užduokite mums klausimą

Kaip pranešti apie žalingą turinį internete

IP

 

Naujienų prenumerata

Užsisakyti