Būk saugus elektroninėje erdvėje!

Slaptažodžiai

*spausdinti*

Patarimai renkantis slaptažodį
Saugaus ir kriptografine prasme stipraus slaptažodžio pasirinkimas yra ne tik labai svarbus, bet ir būtinas žingsnis interneto erdvėje. Žemiau pateikiami patarimai kaip sugalvoti saugų slaptažodį.


Ko reikėtų vengti:

  • Nesirinkite slaptažodžio, skelbiamo viešai ar pavyzdžio pavidalu. Pvz. „slaptazodis“, „password“ ar „examplepassword“.
  • Nenaudokite slaptažodžio, kurį naudojate jau daugelį metų.
  • Nenaudokite slaptažodžio, kurį žino tretieji asmenys (pvz. stebėję kaip jūs jį įvedate)
  • Nenaudokite slaptažodžio, susidedančio iš asmeninės informacijos (vardai, gimtadieniai ar datos, lengvai susiejamos su jumis)
  • Nenaudokite klaviatūros šablonų (pvz. „qwerty“, „wasd“, „zxcvb“) ar nuoseklių skaičių (pvz. „12345“, „09876“)
  • Neatskleiskite savo slaptažodžių kitiems bei neįvedinėkite jų kažkam stebint.
  • Nesiųskite slaptažodžių el. paštu ar nesakykite jų girdint kitiems.


Bendri patarimai:

  • Naudokite skirtingus unikalius slaptažodžius, skirtinguose interneto resursuose. Identiško slaptažodžio naudojimas keliuose interneto resursuose reiškia tai, jog įsilaužėliai gavę jūsų slaptažodį pvz. iš diskusijų forumo, galės jį panaudoti prisijungimui ir prie jūsų elektroninio pašto ar socialinio tinklo paskyros.
  • Tinkamai saugokite savo slaptažodžius – jeigu juos užsirašote, tuomet šalia nerašykite kam jie skirti, arba užsirašykite slaptažodžius nepilnai.

 

Reikalavimai slaptažodžiui:
Greitėjant kompiuteriams ir augant skaičiavimo pajėgumams, slaptažodžio ilgis lemia labai daug. Trumpiausias slaptažodis turėtų prasidėti nuo 10 simbolių. Slaptažodis turėtų būti ne tik ganėtinai ilgas, bet ir sudėtingas. Idealiu atveju šis turėtų susidėti iš mažųjų, didžiųjų raidžių, skaičių bei specialiųjų simbolių. Pavyzdys: 1d34_lu!)1saH. Toks slaptažodis galėtų būti laikomas ganėtinai kompleksišku, tačiau šis yra sunkiai įsimenamas. Siekiant saugumo kartais tenka aukoti paprastumą, tačiau kartais galima pasinaudoti ir kompromisiniu variantu – naudoti keletą atsitiktine tvarka pasirinktų žodžių bei skaičių ir simbolių kombinacijas taip sukuriant ne tiek sudėtingą, bet gana ilgą slaptažodį, pavyzdžiui: arklyssesiolikaELEVENpapildooomas_8346A. Šiuo atveju šis susideda iš žodyne esančių žodžių (kas paprastai yra nerekomenduojama, kadangi pvz. „arklys15_“ būtų labai lengvai parenkamas slaptažodis), tačiau siūlomas pavyzdys yra sudėtas iš keliuose žodynuose esančių žodžių, spec. simbolių, didžiųjų raidžių bei žodyne nesančių žodžių („papildooomas“), be to, šis sakinys neturi logikos, kas yra gerai saugumo prasme. Pasitikrinti slaptažodžio stiprumą galite čia.

Užduokite mums klausimą

Kaip pranešti apie žalingą turinį internete

IP

 

Naujienų prenumerata

Užsisakyti