BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Slaptažodžiai

Slaptažodžiai

Patarimai renkantis slaptažodį

Saugaus ir kriptografine prasme stipraus slaptažodžio pasirinkimas yra ne tik labai svarbus, bet ir būtinas žingsnis interneto erdvėje. Žemiau pateikiami patarimai, kaip sugalvoti saugų slaptažodį.

Ko reikėtų vengti

  • Nesirinkite slaptažodžio, skelbiamo viešai ar pavyzdžio pavidalu. (pvz., „slaptazodis“, „password“ ar „examplepassword“).
  • Nenaudokite slaptažodžio, kurį naudojate jau daugelį metų.
  • Nenaudokite slaptažodžio, kurį žino tretieji asmenys (pvz., stebėję kaip jūs jį įvedate).
  • Nenaudokite slaptažodžio, susidedančio iš asmeninės informacijos (vardai, gimtadieniai ar datos, lengvai susiejamos su jumis).
  • Nenaudokite klaviatūros šablonų (pvz.. „qwerty“, „wasd“, „zxcvb“) ar nuoseklių skaičių (pvz. „12345“, „09876“).
  • Neatskleiskite savo slaptažodžių kitiems bei neįvedinėkite jų kam nors stebint.
  • Nesiųskite slaptažodžių el. paštu ar nesakykite ir jų girdint kitiems.

Bendri patarimai

  • Naudokite skirtingus unikalius slaptažodžius, skirtinguose interneto svetainėse, paskyrose, programėlėse. Identiško slaptažodžio naudojimas kelioms interneto prieigoms reiškia tai, jog įsilaužėliai gavę jūsų slaptažodį, pvz., iš diskusijų forumo, kad prisijungtų prie jūsų elektroninio pašto ar socialinio tinklo paskyros.
  • Tinkamai saugokite savo slaptažodžius – jeigu juos užsirašote, tuomet šalia nerašykite kam jie skirti, arba užsirašykite nevisą slaptažodį.

Reikalavimai slaptažodžiui

Greitėjant kompiuteriams ir augant skaičiavimo pajėgumams, lemia labai daugslaptažodžio ilgis. Trumpiausias slaptažodis turėtų būti netrumpesnis nei 10 simbolių, be to, ne tik ganėtinai ilgas, bet ir sudėtingas. Idealiu atveju slaptažodis turėtų susidėti iš mažųjų, didžiųjų raidžių, skaičių bei specialiųjų simbolių. Pavyzdys: 1d34_lu!)1saH. Toks slaptažodis galėtų būti laikomas ganėtinai kompleksišku, tačiau yra sunkiai įsimenamas. Siekiant saugumo kartais tenka atsisakyti paprastumo, tačiau kartais galima pasinaudoti ir kompromisiniu variantu – naudoti keletą atsitiktine tvarka pasirinktų žodžių bei skaičių ir simbolių kombinacijas taip sukuriant ne tiek sudėtingą, bet gana ilgą slaptažodį, pavyzdžiui: arklyssesiolikaELEVENpapildooomas_8346A. Šiuo atveju slaptažodis susideda iš žodyne esančių žodžių, kas paprastai yra nerekomenduojama, kadangi, pvz., „arklys15_“ būtų labai lengvai parenkamas slaptažodis), tačiau saugumo prasme jis geras dėl to, kad jis yra sudėtas iš skirtinguose lietuvių k. ir anglų k. žodynuose esančių žodžių, specialiųjų simbolių, didžiųjų raidžių bei žodynuose nesančių žodžių („papildooomas“), be to, šis sakinys neturi logikos. Pasitikrinti slaptažodžio stiprumą galite čia.

Susiję straipsniai

Slaptažodžiai ir jų saugojimas

Saugaus ir kriptografine prasme stipraus slaptažodžio pasirinkimas yra ne tik labai svarbus, bet ir būtinas žingsnis interneto erdvėje. Pateikiame...

Kaip sukurti saugų slaptažodį?

Saugaus slaptažodžio pasirinkimas yra ne tik labai svarbus, bet ir būtinas žingsnis interneto erdvėje. Kaip sukurti saugų slaptažodį, žiūrėkite...

Kaip pranešti apie žalingą turinį internete

Naršydami internete galite rasti ne tik naudingos informacijos, bet ir susidurti su žalingu arba neteisėtu turiniu. Labai svarbu šį turinį...