BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Kaip saugiai naudotis programėle „Instagram“

Kaip saugiai naudotis programėle „Instagram“

Vienas populiariausių nuotraukų, vaizdo įrašų ir kt. turinio dalinimosi socialinis tinklas „Instagram“ skelbia, jog turi daugiau nei 1 mlrd. bent kartą per mėnesį prisijungiančių vartotojų, iš kurių 500 mln. prisijungia kasdien. 2018 m. „Kantar TNS“ duomenimis, Lietuvoje 27 proc. socialiniais tinklais besinaudojančių šalies gyventojų naudojasi „Instagram“ socialiniu tinklu. „Instagram“ programėlę „Apple“ išmaniesiems įrenginiams galite parsisiųsti iš „App Store“, „Android“ įrenginiams iš  „Google Play Store“ programėlių parduotuvių. Norėdami supažindinti, kaip saugiai naudotis šia „Instagram“ programėle, pateikiame keletą programėlės saugumo ir privatumo nustatymų patarimų.

[[#ex]]

Kaip saugiai naudotis „Instagram“ programėle

Pagal nutylėjimą, prisijungus prie „Instagram“ socialinio tinklo, visi „Instagram“ vartotojai gali matyti jūsų nuotraukas bei pranešimus. Pakeiskite asmeninius privatumo nustatymus, kad tiktai jūsų sekėjai, kuriuos jūs patvirtinote, galėtų matyti jūsų įkeltas nuotraukas, vaizdo įrašus ir pranešimus. Šiuos nustatymus pakeiskite savo profilyje pasirinkę parinktį „Settings“ (1 pav.), paskui privatumo nustatymų parinktį „Privacy“ (2 pav.), pasirinkite paskyros privatumo parinktį „Account Privacy“ (3 pav.) ir įjunkite privačios paskyros aktyvavimo parinktį (4 pav.).

1 pav.

2 pav.

3 pav.

4 pav.

Jeigu nenorite, kad jūsų „Instagram“ paskyros sekėjai matytų, kada jūs naudojatės programėle, pakeiskite aktyvumo nustatymą „Activity Status“. „Instagram“ programėlėje savo profilyje  pasirinkite nustatymus „Settings“ (1 pav.), paskui privatumo nustatymus „Privacy“ (2 pav.) ir pasirinkite aktyvumo būsenos nustatymus „Activity Status“ (5 pav.). Čia išjunkite aktyvumo statuso rodymo parinktį (6 pav.). 

5 pav.

6 pav.

Jei nepakeitėte standartinių nustatymų, visi „Instagram“ programėlės vartojai turi galimybę pridėti jūsų vardą (pažymėti, angl. tags) prie įkeliamų nuotraukų bei vaizdo įrašų. Apie tai, kad jūsų vardas buvo pridėtas, jūs būsite informuotas pranešimu. Kitų asmenų į „Instagram“ įkelta ir su jūsų vardu susieta vaizdo medžiaga automatiškai pridedama prie jūsų profilio. Jei norite, kad jūsų profilyje nesimatytų „Instagram“ vartotojų su jūsų vardu pažymėtų nuotraukų ir vaizdo įrašų, pakeiskite automatinio pridėjimo nustatymus. „Instagram“ programėlėje pasirinkę savo profilį,  pasirinkite nustatymus „Settings“ (1 pav.), paskui privatumo nustatymus „Privacy“ (2 pav.) ir pasirinkite žymėjimo nustatymus „Tags“ (7 pav.). Čia išjunkite žymėjimo automatinio pridėjimo  parinktį „Add Automatically“ (8 pav.).

7 pav.

8 pav.

Netinkami, priekabūs ir įžeidžiantys komentarai „Instagram“ programėlėje filtruojami automatiškai. Tačiau automatinis filtravimas galimas komentarams, parašytiems tik anglų, ispanų, portugalų, arabų, prancūzų, vokiečių, rusų, japonų ir kinų kalbomis. Norėdami koreguoti komentarų filtravimą, „Instagram“ programėlėje pasirinkite savo profilį, pasirinkite nustatymus „Settings“ (1 pav.), paskui privatumo nustatymus „Privacy“ (2 pav.) ir pasirinkite komentarų kontroliavimo nustatymus „Comments“ (9 pav.). Čia įjunkite (jei nebuvo įjungta) automatinę komentarų filtravimo funkciją „Hide Offensive Comments“ (10 pav.). „Instagram“ programėlė taip pat suteikia galimybę filtruoti komentarus naudojant raktinius žodžius.

9 pav.

10 pav.

Komentarų kontroliavimo nustatymuose „Comment Controls“ įjunkite rankinio filtravimo parinktį „Manual Filter“ (11 pav.). Atsidariusioje įrašų eilutėje įrašykite  raktinius žodžius, kurie  bus naudojami komentarams filtruoti, t. y. komentarai su šiais raktiniais žodžiais nebebus rodomi. Aktyvavus rankinį filtravimą, taip pat atsiranda papildoma „Instagram“ vartotojų socialiniam tinklui „Instagram“ jau praneštų raktinių žodžių filtravimo įjungimo parinktis „Filter Most Reported Words“ (12 pav.). Aktyvuokite šią parinktį, tai padės filtruoti  komentarų turinį.

11 pav.

12 pav.

 „Instagram“ suteikia galimybę iš jūsų įkeltų nuotraukų ir vaizdo įrašų sukurti savo „Instagram“ istoriją „Stories“. Prie istorijos pridėtas nuotraukas ir vaizdo įrašus „Instagram“ nariai galės peržiūrėti tik tam tikrą laiką (paprastai 24 valandas). Pasibaigus numatytam laikui, iš jūsų istorijos nuotraukos ir vaizdo įrašai  ištrinami automatiškai. Jei jūsų „Instagram“ paskyra yra vieša, jūsų istoriją gali matyti visi „Instagram“ vartotojai. Jei jūsų „Instagram“ paskyra yra privati, tuomet jūsų „Instagram“ istoriją mato tik jūsų patvirtinti sekėjai. Jei jūsų paskyra yra privati ir norite, kad jūsų istorijos nematytų tam tikri jūsų pasirinkti „Instagram“ paskyros sekėjai, „Instagram“ programėlėje pasirinkę savo profilį, pasirinkite nustatymus „Settings“ (1 pav.), paskui privatumo nustatymus „Privacy“ (2 pav.) ir pasirinkę „ Story“ ( 13 pav.), nustatykite parinktį „Hide Story From“ (14 pav.) ir atsidariusiame sekėjų sąraše pasirinkite asmenis, kurie negalės matyti jūsų istorijos. Spauskite „Done“(15 pav.).

13 pav.

14 pav.

15 pav.

Paprastai „Instagram“ vartotojai, kurie mato jūsų istoriją, gali ją komentuoti siųsdami žinutes, nuotraukas bei vaizdo įrašus. Nustatymuose pasirinkite, kam leisite komentuoti jūsų istoriją. Programėlėje pasirinkę savo profilį, pasirinkite nustatymus „Settings“ (1 pav.), paskui privatumo nustatymus „Privacy“ (2 pav.) ir pasirinkite „Story“ (13 pav.). Komentavimo „Allow Message Replies“ (16 pav.) skiltyje pasirinkite vieną iš šių trijų galimų parinkčių: „Your Followers“ (komentuoti gali tiktai jūsų sekėjai), „Followers You Follow Back“ (komentuoti gali tiktai jūsų sekėjai, kurių paskyras sekate jūs patys) ir „Off“ (komentuoti jūsų sukurtos istorijos negalės niekas).

16 pav.

 

Esant poreikiui, galima blokuoti jūsų pasirinktus „Instagram“ paskyros sekėjus. Blokuoti sekėjai negalės „Instagram“ socialiniame tinkle rasti jūsų profilio, negalės matyti jūsų pranešimų ir jūsų sukurtos istorijos. Blokuoti sekėjai negauna jokių pranešimų, kad jie buvo blokuoti, tačiau blokuotų asmenų anksčiau patalpinti komentarai ir jaustukai jūsų pranešimuose išliks. Norint pašalinti blokuotų asmenų komentarus ir jaustukus, reikia juos ištrinti iš jūsų įkeltų pranešimų rankiniu būdu. Blokuoti asmenys ir toliau galės matyti jūsų komentarus ir jaustukus kitų „Instagram“ narių pranešimuose. Norėdami blokuoti asmenį, savo sekėjų sąraše spustelkite reikiamo asmens profilio ikonėlę (17 pav.), atsidariusiame asmens profilio lange (18 pav.) pasirinkite nuostatas ir atsidariusiame meniu pasirinkite blokuoti „Block“ (19 pav.), paspauskite „Block“(20 pav.).

17 pav.

18 pav.

19 pav.

20 pav.

Esant poreikiui, galite „nutildyti“ jūsų stebimų „Instagram“ vartotojų pranešimų bei istorijų rodymą jūsų paskyroje. Pasirinkite reikiamo vartotojo pranešimą, paspauskite viršutiniame kairiajame kampe esančią meniu parinktį (21 pav.). Atsiradusiame parinkčių lange pasirinkite nutildyti „Mute“ (22 pav.). Čia pasirinkite ar norite nutildyti tiktai pranešimus „Mute Posts“ ar pranešimus kartu su vartotojo istorija „Mute Posts and Story“ (23 pav.).

21 pav.

22 pav.

23 pav.


Ką daryti praradus „Instagram“ paskyrą

  • Jei negalite prisijungti prie savo paskyros ir įtariate, kad ji gali būti užgrobta, patikrinkite savo elektroninį paštą, kurį nurodėte registruodami „Instagram“ paskyrą. Jei piktavaliai nori pakeisti elektroninio pašto adresą, iš „Instagram“ elektroniniu paštu jūs gausite įspėjimą apie pakeitimus. Šiame elektroniniame laiške pasirinkite pakeitimų atstatymo nuorodą „revert this change“, tai padės atstatyti piktavalių pakeistus nustatymus. Jei jums nepavyksta atstatyti pakeistų nustatymų, praneškite apie užgrobtą paskyrą „Instagram“. Nuorodą kaip tai padaryti, rasite čia.
  • Jei išmaniajame įrenginyje negalite prisijungti prie savo „Instagram“ paskyros, atlikite šiuos veiksmus. iOS įrenginyje prisijungimo lange spauskite „Forgot password?“(24 pav.). Atsidariusiame meniu pasirinkite, kaip norite prisijungti - naudodami „Instagram“ vartotojo vardą ar su „Instagram“ paskyra susietą telefono numerį (25 pav.). Pasirinkus vartotojo vardą, į jūsų su paskyra susietą elektroninį paštą bus išsiųsta „Instagram“ prisijungimo nuoroda. Jei pasirinkote susieto telefono numerį, prisijungimo duomenis gausite SMS žinute. Jei naudojate „Android“ įrenginį, (26 pav.), atsiradusiame lange rasite visus pasirinkimus kaip ir iOS įrenginiuose, ir papildomą galimybę –  gauti prisijungimo duomenis į elektroninį paštą, kuris susietas su jūsų „Instagram“ paskyra (27 pav.). 

24 pav.

25 pav.

26 pav.

27 pav.

Atlikus aukščiau pateiktus paskyros susigrąžinimo veiksmus ir pranešus apie tai „Instagram“, iš „Instagram“ elektroniniu paštu gausite prašymą patvirtinti jūsų asmens tapatybę. Tam reikės išsiųsti jūsų tapatybę patvirtinančių asmens dokumentų kopijas, nurodyti, kokiu išmaniuoju įrenginiu naudojatės prisijungdami prie savo paskyros bei iš kokios geografinės vietos buvote prisijungę.


Kaip pranešti „Instagram“ apie fiktyvias paskyras, netinkamą turinį ir elgesį

Jei jūsų vardu kiti asmenys sukūrė fiktyvią paskyrą ir naudoja šią paskyrą prisistatydami jumis, nedelsdami praneškite apie tai „Instagram“. Jei jūs turite „Instagram“ paskyrą, praneškite apie tai pasinaudoję specialia forma. Nuorodą rasite čia. Jei neturite „Instagram“ paskyros, praneškite pasinaudoję forma, nuorodą rasite čia. Atsiminkite, apie kitų asmenų jūsų vardu sukurtas paskyras galite pranešti tiktai jūs patys asmeniškai arba jūsų tėvai ar globėjai. Esant poreikiui, „Instagram“ paprašys pateikti jūsų asmens tapatybę patvirtinančias dokumentų kopijas. Jei įtariate, kad jums pažįstamo asmens vardu yra sukurta fiktyvi paskyra, įspėkite šį asmenį.

Jei „Instagram“ vartotojai savo įkeltuose pranešimuose prie jūsų priekabiauja, tyčiojasi ar grasina, visada nedvejodami praneškite apie tai „Instagram“. Vartotojo įkelto pranešimo dešiniajame kampe paspaudę meniu (28 pav.), pasirinkite parinktį „Report“ (29 pav.), pasirinkite parinktį „It‘s Inappriopriate“ (30 pav.), pasirinkite vieną geriausiai tinkančią iš nurodytųjų kategorijų (31 pav.) ir paspauskite pranešimo parinktį „Report“ (32 pav.).

28 pav.

29 pav.

30 pav.

31 pav.

32 pav.

 Prisijungdami prie „Instagram“ socialinio tinklo vartotojai įsipareigoja laikytis socialinio tinklo bendruomenės taisyklių. Šios taisyklės įpareigoja socialinio tinklo vartotojus laikytis įstatymų, netalpinti reklaminio, įžeidžiančio ir kt. draudžiamo pobūdžio turinio. Plačiau skaitykite čia.  Jei norite pranešti, kad „Instagram“ vartotojas nesilaiko bendruomenės taisyklių, pasirinkite šio vartotojo profilį ir viršutiniame dešiniajame kampe paspauskite meniu (33 pav.) ir pasirinkite parinktį „Report“ (34 pav.). Rinkitės, kad tai netinkamas turinys „It‘s Inappropriate“ (35 pav.), pasirinkite, kad paskyra pažeidžia „Instagram“ bendruomenės taisykles „I believe this account violates Instagram‘s community guidelines “ (36 pav.), pasirinkite „Posting inappropriate content“ (37 pav.). Iš sąrašo pasirinkite apie kokį turinį jūs norite pranešti. Yra šios pagrindinės „Instagram“ bendruomenės draudžiamos turinio rūšys:

  • „Harrassment or bullying“ – priekabiavimas ir bauginimas.
  • „Sale or promotion of drugs“ – narkotikų prekyba bei vartojimo skatinimas.
  • „Violence or threat of violence“ – smurtas ir smurto skatinimas.
  • „Nudity or pornography“ – nuogybės ir pornografija.
  • „Hate speech or Symbols“ – rasinė, religinė ir kt. neapykanta.
  • „Self injury“ – savęs žalojimo skatinimas.

Pasirinkite pažeidimą (38 pav.). Pasirinkus, iššokančiame lange gausite patvirtinimą, kad pranešimas sėkmingai  užregistruotas.

33 pav.

34 pav.

35 pav.

36 pav.

37 pav.

38 pav.

Jei vaizdo medžiagos arba įrašo komentarai neatitinka „Instagram“ bendruomenės reikalavimų, komentatoriai priekabiauja, tyčiojasi ir kt., praneškite apie tai. Pasirinkite parinktį komentuoti (39 pav.), atsidariusiame komentarų lange pasirinkite netinkamą komentarą. Jei naudojate IOS įrenginį perbraukite pirštu iš kairės į dešinę. Jei naudojate „Android“ įrenginį, tiesiog paspaudę ant komentaro palaikykite. Atsiradusiame meniu pasirinkite simbolio su šauktuku  „!“ (40 pav.) ikoną ir pasirinkite, kodėl jūs pranešate apie šį komentarą (41 pav.), pasirinkite pažeidimo tipą (42 pav.), spauskite parinkti „Report“ (43 pav.).

39 pav.

40 pav.

41 pav.

42 pav.

43 pav.

Praneškite, jei „Instagram“ vartotojai  programėlės pagalba jums siunčia įžeidžiančias, priekabiaujančias žinutes, nuotraukas bei vaizdo įrašus. Atsidarykite „Instagram“ pokalbių langą, pasirinkite reikiamą žinutę (44 pav.), nuotrauką arba vaizdo įrašą, paspauskite ir palaikykite. Atsidariusiame meniu pasirinkite pranešti „Report“ (45 pav.), pasirinkite pranešimo priežastį (46 pav.). Spauskite pranešti „Report“ (47 pav.).

44 pav.

45 pav.

46 pav.

47 pav.


Kaip pranešti "Instagram" apie bendruomenės ir naudojimosi taisyklių pažeidimus

„Instagram“ naudojimosi taisyklės draudžia atskleisti ir įkelti į „Instagram“ socialinį tinklą privačią bei konfidencialią informaciją, pvz., mokėjimo kortelių numerius, asmens kodus, privačius adresus, privačius telefonų numerius ir kt. Jei jūsų asmeninė ir kita konfidenciali informacija yra viešinama „Instagram“, kreipkitės į tai padariusį „Instagram“ vartotoją ir paprašykite jūsų asmeninę informaciją pašalinti. Jei „Instagram“ vartotojas šios informacijos nepašalina, praneškite apie tai „Instagram“. Jei į „Instagram“ įkeltos nuotraukos ir vaizdo įrašai su jūsų atvaizdu ar jūsų vaikų bei globotinių atvaizdais pažeidžia jūsų privatumą ir konfidencialumą, praneškite apie tai „Instagram“. Nuorodą rasite čia

Visada praneškite „Instagram“, jei, jūsų nuomone, pranešimai socialiniame tinkle neatitinka „Instagram“ bendruomenės taisyklių (nuorodą rasite čia) arba „Instagram“ naudojimosi taisyklių reikalavimų (nuorodą rasite čia).

„Instagram“ taisyklės leidžia turėti paskyrą asmenims nuo 13 metų.  Jei galvojate, kad „Instagram“ paskyra yra sukurta jaunesnio nei 13 metų asmens, praneškite apie tai pasinaudoję specialia forma. Nuorodą rasite čia.

Jei  „Instagram“ socialiniame tinkle radote paskyrą, sukurtą siekiant pasityčioti ir priekabiauti prie asmenų, socialinių, tautinių, religinių ir kt. grupių, praneškite apie tai „Instagram“. Nuorodą rasite čia.

Jei neturite „Instagram“ paskyros, bet „Instagram“ socialiniame tinkle radote patalpintus pranešimus, kuriuose priekabiaujama, tyčiojamasi arba grasinama, praneškite apie tai. Nuorodą rasite čia.

[[#ex]]

Susiję straipsniai

„Instagram“ saugumo ir privatumo nustatymų rekomendacijos

„Instagram“, yra vienas iš populiariausių nuotraukų ir vaizdo įrašų dalijimosi socialinių tinklų.

Jūs turite galią sustabdyti CSAM

Pranešimas - tai internetinė URL nuoroda į galimai neteisėto turinio nuotraukas ir vaizdo įrašus. Viename pranešime gali būti neribotas nuotraukų...

Kaip pranešti socialiniams tinklams apie netinkamą turinį?

Kaip pranešti socialiniams tinklams apie netinkamą turinį