BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Kenkėjiškos programinės įrangos prevencija

Kenkėjiškos programinės įrangos prevencija

Šiuolaikinė kenkėjiška programinė įranga siekia įsitvirtinti kuo giliau kompiuterio operacinės sistemos viduje, todėl užsikrėtus nevisuomet pavyks tinkamai pašalinti giliai įsišaknijusią kenkėjišką programinę įrangą. Informacijos saugumo užtikrinimas iš esmės yra prevencinis, o ne reakcinis procesas, todėl paprasčiausias būdas neturėti problemų dėl kenkėjiškos programinės įrangos yra tiesiog jos neįsileisti į savo kompiuterį. Pateikiame rekomedacijas dėl taikytinų prevencinių priemonių interneto ir kompiuterių naudotojams.

Naudokite legalią programinę įrangą – legali programinė įranga, gaunama iš patikimo tiekėjo, yra pirmasis žingsnis, padedantis išvengti kenkėjiškos programinės įrangos plitimo. Piratinė programinė įranga atkeliauja iš apsikeitimų bylomis sistemų, o potencialių jos naudotojų yra ganėtinai daug. Nusikaltėliai puikiai tai žino, todėl prie nulaužtų programinių produktų prideda ir kenkėjiškus, todėl atsisiuntę piratinę operacinės sistemos kopiją ir ją įdiegę rizikuojate kartu su operacine sistema gauti integruotas kenkėjiškas funkcijas. Dar dažniau yra užkrečiamos vadinamosios „crack“ ar „keygen“ bylos.

Laiku atnaujinkite sistemą – darbas su neatnaujinta operacine sistema saugumo požiūriu yra tolygus vairavimui išgėrus, kadangi tokioje sistemoje spragų kenkėjiškai programinei įrangai patekti kiekis yra neprognozuojamas. Svarbu suprasti, jog operacinės sistemos atnaujinimai dažniausiai ne tik ištaiso tam tikras sistemos klaidas ar prideda naujų funkcijų, bet ir ištaiso aptikta saugumo spraga operacinėje sistemoje ar jos komponentuose. Todėl visuomet, iš naujo įdiegę sistemą, nepatingėkite įdiegti ir siūlomų atnaujinimų – taip ženkliai pagerinsite jūsų sistemos saugumą. Taip pat neatsisakykite automatinių naujinimų: nors tokie naujinimai naudotojo požiūriu visuomet ateina ne laiku, tačiau jiems įdiegti bei perkrauti kompiuteriui sugaišite tik kelias minutes, kartu duosite laiko pailsėti akims.

Laiku atnaujinkite programinę įrangą – šiuolaikinė kenkėjiška programinė įranga plitimui išnaudoja spragas taikomojoje programinėje įrangoje, pavyzdžiui, interneto naršyklėse bei jų komponentuose (pvz., „Flash“ ar „Silverlight“ įskiepiuose), bylų ar žinučių apsikeitimo programose, biuro programose, .pdf formato peržiūros įrankiuose ir kt. Todėl būtina stebėti ir sekti programų naujinimus, o esant galimybei įjungti ir automatinį tokių programų naujinimą.

Naudokite antivirusinę programą – sistema be antivirusinės programos primena automobilį be veidrodėlių: vienas neapdairus vairuotojo veiksmas – ir turite problemų. Net jei jūsų operacinė sistema ir programinė įranga bus visiškai atnaujinta, lemiamas faktorius visgi bus jūsų budrumas ir atidumas – viena netyčia paspausta nuoroda ar paleista programa – ir kenkėjiška programinė įranga jau tvirtai įsitvirtinusi jūsų sistemoje. Daugelis naudotojų mano, jog antivirusinių sistemų naudojimas lėtina kompiuterio veikimą, ir formaliai jie yra teisūs, kadangi kiekviena paleista programa lėtina kompiuterio veikimą. Tačiau šiuolaikinės antivirusinės programos ganėtinai gerai susidoroja su išteklių naudojimu, o jeigu abejojate – išmėginkite keletą skirtingų antivirusinių programų ir išsirinkite sau tinkamiausią. Svarbu nediegti kelių antivirusinių programų vienu metu, kadangi dėl vidinių veikimo mechanizmų jos viena kitai tik trukdys, o saugumo lygis dėl to tik sumažės. Plačiau.

Atnaujinkite antivirusinio sprendimo duomenų bazes – antivirusinių programų gamintojai išleidžia naujinimus beveik kasdien, todėl atnaujinę bazes visuomet būsite pasiruošę atremti naujausias grėsmes.

Naudokite užkardą – tinkamai suderinta užkarda gali užkirsti kelią kenkėjiškai programinei įrangai ir įsilaužėliams į jūsų sistemą. Užkardos principas – leisti tik tai, kas reikalinga, o kas nereikalinga – uždrausti, t. y. leidžiate naudotis reikiamais prievadais, o likusiais naudotis draudžiate. Naudojantis kompiuteriu nepatikimame (pvz., viešajame) interneto tinkle gali praversti viešojo tinklo funkcija, draudžianti prisijungti prie jūsų kompiuterio kitiems tinklo dalyviams.

Atsakingai rinkitės programas, kurias paleidžiate – šiuolaikinės operacinės sistemos perspėja naudotoją prieš paleidžiant vykdomąjį kodą, todėl įsitikinkite, ar tikrai norite paleisti tai, kas bandoma paleisti. Taip pat būkite atidūs interneto erdvėje, kadangi kenkėjiška programinė įranga neretai maskuojama kaip operacinės sistemos naujinimai, netikros antivirusinės programos ar medijos kodekai (kodekas – tai programinė įranga, naudojama skaitmeninėms laikmenoms suglaudinti arba išskleisti).

Skaitykite antivirusinės sistemos perspėjimus – aptikusi kenkėjišką programinę įrangą, antivirusinė sistema jus perspės. Atidžiai perskaitykite nurodymus ir juos tinkamai įvykdykite.

Turėkite atsarginę duomenų kopiją – svarbius duomenis, nuotraukas ar kitą sukauptą informaciją nukopijuokite iš kompiuterio į kitas laikmenas. Jeigu į jūsų kompiuterį pateks kenkėjiška programinė įranga, neprarasite visų duomenų.

 

 

 

 

 

 

Susiję straipsniai

Greitoji pagalba apkrėstam kompiuteriui

Kartais kenkėjiška programinė įranga giliai įsitvirtina kompiuterio operacinėje sistemoje ir neleidžia antivirusiniams sprendimams tinkamai...

Sistemos atnaujinimas

Pagrindiniai nustatymai, liečiantys sistemos atnaujinimus reguliuojami „Control Panel“ skiltyje „System and Security“.

Kompiuterio saugumo nustatymai

Operacinėje sistemoje „Windows 7“ egzistuoja ne vienas saugumo mechanizmas, todėl siekiant maksimaliai sustiprinti kompiuterio apsaugą, reikia...