BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Saugūs atsiskaitymo būdai

Saugūs atsiskaitymo būdai

Galimi atsiskaitymo būdai internete

Elektroninių parduotuvių pardavėjai už prekes atsiskaityti siūlo įvairiais būdais. Vieni būdai yra saugesni, kiti – mažiau saugūs. Vieni būdai priimtinesni pardavėjui, kiti – pirkėjui. Todėl pabandysime kiekvieną būdą apžvelgti detaliau.

Apmokėjimas atsiimant prekę. Pirkėjas, pasirinkęs šį apmokėjimo būdą, už prekę sumoka tada, kai ją atsiima. Taip galima atsiskaityti dauge;yje Lietuvos elektroninių parduotuvių. Atsiskaityti už prekę grynaisiais pinigais galite atsiimdami prekę iš pardavėjo, sumokėdami už siuntinį pašte arba tiesiai į namus prekę pristatančiam kurjeriui. Šis atsiskaitymo būdas yra patogus pirkėjui, nes nėra atliekamos jokios elektroninės operacijos. Pardavėjų šis atsikaitymo būdas nėra labai mėgiamas, nes pinigus jie gauna tik pristatę prekę. Pasitaiko, kad pirkėjas persigalvoja ir atsisako apmokėti už prekę, tuomet prekės transportavimo išlaidas turi padengti pats pardavėjas.

Internetinė bankininkystė. Tai išankstinis apmokėjimas, kai pirkėjas apmokėjimui už prekę naudojasi elektroninės bankininkystės sistema. Pirkėjas, norėdamas pasinaudoti šia apmokėjimo forma, turi būti pasirašęs elektroninės bankininkystės sutartį su banku. Mokant už prekes šiuo būdu, pirkėjui elektroninės bankininkystės sistemoje sugeneruojamas mokėjimas pagal jo užsakymą. Atsakomybė už duomenų saugumą tenka bankui, nes visos piniginės operacijos vyksta jo elektroninės bankininkystės sistemoje. Šis mokėjimas dažniausiai naudojamas šalies viduje.

Apmokėjimas pavedimu. Apmokėjimas pavedimu yra saugus ir pirkėjui, ir pardavėjui. Trūkumas yra tas, kad pinigai keliaudami tarp bankų gali užtrukti. Taip pat dėl gana didelių pavedimo mokesčių pirkėjai šiuo būdu atsiskaityti nelinkę. Dažnai ypač didelis pavedimo mokestis taikomas mokant kita valiuta ar pervedant pinigus į kitą šalį. Šis būdas yra saugus, nes piniginės operacijos vyksta tarp bankų, bet kartu nepatogus dėl taikomų mokesčių ir ilgo bankinės operacijos vykdymo laiko.

Naudojimasis tarpininkais. Dauguma elektroninių parduotuvių suteikia galimybę apmokėti pirkinius per tarpininkus, kurių yra labai daug. Turbūt populiariausias ir žinomiausias pasaulyje tarpininkas yra „PayPal“. 
„PayPal“ sistemos privalumai:

  • pirkėjas gali apsipirkti internete neatskleidžiant asmeninės ir finansinės informacijos;
  • pirkėjas gali greičiau apmokėti už prekes – tereikės įvesti savo elektroninio pašto adresą, registruotą „PayPal“ sistemoje, bei slaptažodį ir pinigai bus išsiųsti;
  • pardavėjas savo internetinėje parduotuvėje gali priimti klientų apmokėjimus už paslaugas.

„PayPal“ sąskaitai susikurti reikalinga kreditinė kortelė (debetinė netinka) ir elektroninio pašto adresas. „PayPal“ sistemoje visi vartotojai identifikuojami pagal elektroninio pašto adresus. „PayPal“ turi dviejų rūšių paskyras. Asmeninė (angl. personal) paskyra sukurta paprastiems vartotojams, kurie dažniausiai užsiregistruoja tik apsipirkdami internete. Verslo (angl. business) paskyra pritaikyta prekybininkams, kurie gali gauti mokėjimus už parduodamas prekes. 

„PayPal“ veikimo modelis paprastas. Pirkėjui perkant prekę, „PayPal“ nuskaito pinigus iš pirkėjo „PayPal“ paskyros, o jei ten pinigų nepakanka – iš registruotos kredito kortelės, ir perveda juos pardavėjui. Pardavėjas, gavęs pinigus, gali juos persivesti į savo sąskaitą arba pasilikti „PayPal“ paskyroje. Visas operacijas su kortelėmis atlieka „PayPal“, todėl nereikia atskleisti konfidencialios informacijos pašaliniams asmenims.

Lietuvos naudotojai, priešingai nei kai kurių užsienio šalių gyventojai, negali papildyti „PayPal“ sąskaitos. Todėl „PayPal“ tiesiogiai sąveikauja su registruota kredito kortele, iš kurios nuskaito pinigus.
Daugiau informacijos apie „Paypal“ sistemą, atsakymus į kylančius klausimus rasite sistemos svetainėje www.paypal.com.

Lietuvoje taip pat yra įmonių, galinčių pasiūlyti tarpininkavimo paslaugas. Ko gero, didžiausias ir žinomiausias tarpininkas Lietuvoje yra mokejimai.lt. Užsiregistravę šioje svetainėje, pirmiausia turėsite susieti savo banko sąskaitą su mokėjimai.lt paskyra ir ją papildyti. Privatūs asmenys, naudodamiesi mokėjimai.lt paskyra, gali atlikti pervedimus į Lietuvos bankus, atlikti tarptautinius pinigų pervedimus, atlikti valiutos keitimus, saugiai atsiskaityti internetu, pervesti mokesčius Valstybinei mokesčių inspekcijai ar sumokėti komunalinius mokesčius. Įmonės, kurios naudojasi mokėjimai.lt paslaugomis, gali atlikti pervedimus į Lietuvos bankus, atlikti tarptautinius pinigų pervedimus, atlikti valiutos keitimus, gauti SMS mokėjimus, gauti įmokas, o jų klientai gali atsiskaityti internete per mokėjimai.lt sąsają „bank-link“. Daugiau informacijos rasite tinklalapyje www.mokėjimai.lt

Apmokėjimas kortele

Apmokėjimas kortele turbūt rizikingiausias atsiskaitymo būdas. Atsiskaitant kortele reikalaujama pateikti kortelės duomenis: kortelės turėtojo vardą, pavardę, kortelės galiojimo datą, numerį ir apsaugos kodą CVC2 („MasterCard“ kortelėse) ar CVV2 („Visa“ kortelėse), nurodytą kortelės parašo juostelėje (paskutiniai trys skaitmenys).

Perkant prekę pardavėjas perduoda kortelės informaciją savo aptarnaujančiam bankui. Po to ši informacija pasiekia kortelę išdavusį banką. Kortelę išdavęs bankas atlieka sutikrina kortelės informaciją su pavogtų, prarastų, neteisėtai panaudotų ar padirbtų kortelių sąrašais, taip pat patikrina, koks kredito limitas ir sąskaitos likutis. Tada rezervuoja atitinkamą sumą kortelės turėtojo sąskaitoje ir atsiunčia atsakymą į autorizacijos prašymą kortelę priimančiam bankui. Kortelę aptarnaujantis bankas atitinkamą patvirtinimą persiunčia pardavėjui. Visa tai trunka kelias sekundes.

Ryšio kanalų, kuriais keliauja informacija, saugumas ne visada užtikrinamas. Vykdant apmokėjimą persiunčiama visa kortelės informacija, kurią perėmęs piktavalis galėtų ištuštinti jūsų sąskaitą. Vis dėlto, tokių incidentų pasitaiko retai.

Kokia kortele kur naudotis?

Debetinė kortelė yra skirta pinigų, esančių asmens banko sąskaitoje, valdymui. Ja galima atsiskaityti visur, kur tik aptarnaujamos mokėjimo kortelės. Prireikus grynųjų pinigų juos galima pasiimti iš bankomato. Mokėti šia kortele taip pat paprasta, kaip ir grynaisiais, tačiau žymiai saugiau – turint debetinę kortelę nebūtina nešiotis grynųjų pinigų. Internete atsiskaityti debetine kortele galima tik labai retais atvejais.

Kreditinė kortelė nuo debetinės skiriasi tuo, kad kortelę išduodantis bankas suteikia tam tikrą kredito limitą. Bankas į kortelės savininko sąskaitą perveda tam tikrą sumą savo pinigų, kuriais kortelės savininkas gali naudotis. Panaudojęs dalį ar visą turimą kreditą, kortelės savininkas gali jį atiduoti per numatytą terminą, nemokėdamas jokių papildomų mokesčių arba grąžinti pasiskolintą sumą dalimis per ilgesnį laiką mokėdamas bankui nustatytas palūkanas. Kreditinių kortelių turėtojams bankas paprastai suteikia daug papildomų privilegijų, pvz., kelionių draudimą, pirkinių draudimą, nuolaidas partnerių parduotuvėse ir kt. Kreditine kortele sumokėti už pirkinius internete galima beveik visais atvejais.

Virtuali kortelė skirta tik atsiskaitymams internete, ja negalėsite naudotis bankomatuose, atsiskaityti parduotuvėse už pirkinius. Atsiskaityti internete galima ir kreditinėmis kortelėmis, tačiau jos kainuoja daugiau, reikalingos nuolatinės pajamos, o virtualiąją kortelę gali gauti kiekvienas pilnametystės sulaukęs asmuo. Didžiausias virtualios kortelės privalumas yra tas, kad pirkėjas pats perveda pinigus į virtualiąją kortelę, reikalingus konkrečiam pirkiniui apmokėti. Tai labai sumažina neteisėto kortelės lėšų panaudojimo galimybę, kuri yra nemaža atsiskaitant kreditine kortele. Virtualią kortelę galima įsigyti „SEB“, „DNB“, „Citadele“ bankuose.

Nuostolių atlyginimas praradus mokėjimo kortelę

Kaip teigiama LR Mokėjimų įstatymo 31-ajame straipsnyje, dėl neautorizuotų mokėjimo operacijų (tai – tokios operacijos, kurioms nedavėte sutikimo) kortelės turėtojui bus atlyginti nuostoliai iki 150 eurų, kai tie nuostoliai patirti dėl:

  • prarastos ar pavogtos mokėjimo kortelės panaudojimo;
  • neteisėto kortelės ar jos duomenų įgijimo, jei kortelės turėtojas neapsaugojo personalizuotų kortelės saugumo požymių.

Vis dėlto, kortelės turėtojui tenka visi dėl neautorizuotų mokėjimo operacijų atsiradę nuostoliai, jei veikdamas nesąžiningai dėl didelio neatsargumo ar tyčia jis nepranešė kortelę išdavusiam bankui apie kortelės netekimą, vagystę arba neteisėtą įgijimą ar panaudojimą.

Patarimus, kaip pirkti internete saugiai rasite čia.

Susiję straipsniai

Ką daryti, jei užmiršote slaptažodį ir negalite prisijungti prie savo „Facebook“ paskyros ?

Paspauskite nuorodą https://www.facebook.com/login/identify, įveskite savo „Facebook“ paskyroje naudojamus duomenis: vartotojo vardą, el. paštą,...

Rekomenduojami „Facebook“ privatumo nustatymai

Kiekvienam socialinio tinklalapio „Facebook“ naudotojui svarbu žinoti, kokią jo profilio informaciją gali matyti kiti šio tinklo nariai – draugai...

Saugiau naudokimės viešuoju belaidžiu internetu

Viešai prieinami belaidžiai tinklai yra puikus būdas prisijungti prie interneto nebūnat namuose ar darbo vietoje. Tačiau tokiu būdu naudojantis...