BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Mobiliųjų įrenginių saugumas

Mobiliųjų įrenginių saugumas

Svarbu suvokti, jog mobilieji įrenginiai prilygsta kompiuteriams, todėl panašūs informacijos saugumo užtikrinimo principai galioja ir naudojant mobiliuosius įrenginius. Siekdama informuoti mobiliųjų įrenginių vartotojus, pateikiame šias saugumo rekomendacijas:

  • Atjunkite nenaudojamas ryšių funkcijas. Jeigu nesinaudojate tam tikromis ryšių funkcijomis, geriausia jas tiesiog išjungti. Pavyzdžiui, jei nesinaudojate „Bluetooth“ ar „WiFi“ technologija, ją išjunkite. Taip nereikės galvoti apie papildomas toms technologijoms būdingas rizikas, dingstančias išjungus šių ryšių naudojimą.
  • Atsirinkite naudojamas programėles. Mobiliesiems įrenginiams pritaikytos kenkėjiškos programinės įrangos kiekis neprilygsta asmeniniams kompiuteriams kuriamos kenkėjiškos programinės įrangos skaičiui, tačiau jis pastebimai didėja. Todėl būtina atkreipti dėmesį į tai,kokias programas diegiate – ar šios programos yra patikimos bei žinomos. Taip pat rekomenduotina siųstis programėles iš oficialių ar gerai žinomų  el. parduotuvių, kurių savininkai stengiasi, kad į jas nepatektų kenkėjiška programinė įranga.
  • Naudokite papildomas saugumo priemones. Daugeliui mobiliųjų įrenginių yra prieinama antivirusinė programinė įranga, veikianti panašiu principu, kaip ir asmeniniams kompiuteriams skirti antivirusiniai sprendimai. Tiek mokamų, tiek nemokamų programų yra tikrai nemažai:  „McAfee Mobile Security & Lock“, „Eset Mobile Security & Antivirus“, „F–Secure AV TEST“, „Avast Mobile Security“, „Sophos Mobile Security“, „Antivirus PRO Android Security“ ir kt. Jas galima atsisiųsti iš mobiliųjų programėlių el. parduotuvių („Google Play“, „App Store“) arba iš antivirusinių programų gamintojų interneto svetainių. Kai kurios antivirusinės programos turi papildomų funkcijų, tokių kaip išmaniojo telefono užrakinimo arba duomenų ištrynimo galimybė pametus mobilųjį įrenginį ir kt. Renkantis tinkamiausią, patartina atkreipti dėmesį ir į antivirusinės programos testavimo rezultatus. Tyrimuose nurodomi konkretūs programų testavimo kriterijai, tad naudotojas gali išsirinkti, kuri jam yra tinkamiausia. Antivirusinių programų testų rezultatus galite rasti čia.
  • Aktyvuokite PIN kodo naudojimą. Mobilieji įrenginiai gali būti apsaugoti SIM kortelės PIN kodu, kurio aktyvavimas  neleis tretiesiems asmenims naudotis jūsų SIM kortele bei telefono numeriu, jei įrenginį prarasite. Taip pat šiuolaikiniai mobilieji įrenginiai turi saugos kodo funkciją, taikomą ne SIM kortelei, bet pačiam įrenginiui, t. y. nenaudojant įrenginio nustatytą laiko tarpą, jis automatiškai užsirakins, o norint juo pasinaudoti reikės įvesti saugos kodą. PIN ir saugos kodai dažniausiai susideda iš skaičių kombinacijos, todėl rekomenduotina nenaudoti lengvai atspėjamo derinio, pvz., 1234 ar 0000. Lietimui jautrių mobiliųjų įrenginių saugumo kodas papildomai gali būti ekrane įvedamas atliekant tam tikrą gestą (angl. gesture), kuris yra analogiškas saugumo kodo įvedimo funkcijai. Juo naudotis yra patogu, nes nustatytą gestą lengviau atsiminti.
  • Įjunkite šifravimą. Daugelis mobiliųjų įrenginių modelių palaiko duomenų šifravimo funkciją, padedančią apsaugoti įrenginio duomenis, t. y. asmuo, pasinaudojęs prarastu įrenginiu, negalės matyti jame esančių duomenų turinio.
  • Pažymėkite įrenginį policijoje. Lietuvos policija nuolat vykdo prevencines priemones, kurių tikslas yra pažymėti vertingus daiktus, kad aptikus pavogtus ir pamestus daiktus, būtų galima nustatyti jų savininką. Žymėti daiktai atbaido ilgapirščius bei padidina tikimybę, jog atgausite prarastą įrenginį, o nusikaltėlis sulauks tinkamos bausmės.
  • Vagystės atveju kreipkitės į policiją bei ryšio operatorių. Policijoje bus pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl vagystės, o mobiliojo ryšio operatorius užblokuos jūsų SIM kortelę bei įrenginį pagal jo IMEI tam, kad juo negalėtų naudotis tretieji asmenys.
  • Darykite atsargines duomenų kopijas. Mobiliaisiais įrenginiais naudojamės kasdien, todėl per ilgą laiką juose prisikaupia didelis kiekis asmeninių duomenų. Praradus ar sugadinus įrenginį šie duomenys gali būti prarasti negrįžtamai, todėl verta turėti atsarginę jų kopiją kitoje fizinėje vietoje – asmeniniame kompiuteryje ar išorinėje nešiojamoje laikmenoje.
  • Naršydami naudokite saugų HTTPS ryšį. Mobiliaisiais įrenginiais dažnai jungiamės prie viešųjų interneto prieigos taškų, kuriuose dažniausiai neužtikrinamas pakankamas perduodamo tinklo srauto šifravimo lygis. Todėl rekomenduojama neatlikti svarbių veiksmų internete (pvz., elektroninio pašto tikrinimo ar el. bankininkystės naudojimo) vietose, kuriose internetas siūlomas veltui, o prireikus pirma reikėtų įsitikinti, ar naudojamas SSL šifravimu pagrįstas saugus HTTPS protokolas. Jeigu naudojatės 2G (GRPS, EDGE), 3G (UMTS) ar 4G (WiMAX ar LTE) ryšiais mobiliajame įrenginyje, galite būti ramesni, kadangi šiuo metu įsilaužėliai dar neturi paplitusių įrankių duomenims iš šių kanalų perimti, todėl jiems galioja tokie patys principai, kaip naršant internete asmeniniu kompiuteriu, namie ar biure laidiniu ar tinkamai apsaugotu „WiFi“ ryšiu.

Susiję straipsniai

SMS klastotės

Šiandieninis gyvenimas jau neįsivaizduojamas be išmaniųjų telefonų. Savo funkcionalumu šie įrenginiai prilygsta įprastiems kompiuteriams. Jiems...

Atsiskaitymai mobiliosiomis programėlėmis

Vis labiau populiarėjant išmaniesiems telefonams bei planšetiniams kompiuteriams, populiarėja mobiliosios programėlės, skirtos finansiniams...

„Bluetooth“ įrenginių saugumas

„Bluetooth“ belaidė technologija suteikia galimybę sujungti mobiliuosius telefonus, kišeninius kompiuterius, spausdintuvus ar kitokius netoli...