BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Mobiliųjų įrenginių saugumas

Mobiliųjų įrenginių saugumas

Svarbu suvokti, jog mobilieji įrenginiai prilygsta kompiuteriams, todėl panašūs informacijos saugumo užtikrinimo principai galioja ir naudojant mobiliuosius įrenginius. Siekdama informuoti mobiliųjų įrenginių vartotojus, pateikiame šias saugumo rekomendacijas:

  • Atjunkite nenaudojamas ryšių funkcijas – jeigu nesinaudojate tam tikromis ryšių funkcijomis, geriausia jas tiesiog išjungti. Pavyzdžiui, jei nesinaudojate „Bluetooth“ ar „WiFi“ technologija, ją išjunkite. Taip nereikės galvoti apie papildomas toms technologijoms būdingas rizikas, dingstančias išjungus šių ryšių naudojimą.
  • Atsirinkite naudojamas programėles – mobiliesiems įrenginiams pritaikytos kenkėjiškos programinės įrangos kiekis neprilygsta asmeniniams kompiuteriams kuriamos kenkėjiškos programinės įrangos skaičiui, tačiau jis pastebimai didėja. Todėl būtina atkreipti dėmesį į tai kokias programas diegiate – ar šios programos yra patikimos bei žinomos, taip pat rekomenduotina siųstis programėles iš oficialių ar gerai žinomų atsisiuntimo vietų, kadangi jų savininkai stengiasi, kad į prekyvietes nepatektų kenkėjiška programinė įranga.
  • Naudokite papildomas saugumo priemones – daugeliui mobiliųjų įrenginių yra prieinama antivirusinė programinė įranga, veikianti panašiu principu kaip ir asmeniniams kompiuteriams skirti antivirusiniai sprendimai. Tiek mokamų, tiek nemokamų programų yra tikrai nemažai:  „McAfee Mobile security & Lock“, „Eset Mobile Security & Antivirus“, „F–Secure AV TEST“, „Avast Mobile Security“, „Sophos Mobile Security“, „Antivirus PRO Android Security“ ir kt. Jas galima atsisiųsti iš mobiliųjų programėlių el. parduotuvių („Google Play“, „App Store“) arba iš antivirusinių programų gamintojų svetainių. Kai kurios antivirusinės programos turi papildomų funkcijų, tokių kaip išmaniojo telefono užrakinimo arba duomenų ištrynimo galimybė pametus mobilųjį įrenginį ir kt. Renkantis tinkamiausią, patartina atkreipti dėmesį ir į antivirusinės programos testavimo rezultatus. Tyrimuose nurodomi konkretūs programų testavimo kriterijai, tad vartotojas gali išsirinkti, kuri jam yra tinkamiausia. Antivirusinių programų testų rezultatus galite rasti čia.
  • Aktyvuokite PIN kodo naudojimą – mobilieji įrenginiai gali būti apsaugoti SIM kortelės PIN kodu, kurio aktyvavimas, įrenginio praradimo atveju, neleis tretiesiems asmenims naudotis jūsų SIM kortele bei telefono numeriu. Taip pat šiuolaikiniai mobilieji įrenginiai turi saugos kodo funkciją, taikomą ne SIM kortelei, bet pačiam įrenginiui t.y. nenaudojant įrenginio nustatytą laiko intervalą, jis automatiškai užsirakins, o norint juo pasinaudoti reikės įvesti saugos kodą. PIN ir saugos kodai dažniausiai susideda iš skaičių kombinacijos, todėl rekomenduotina nenaudoti lengvai atspėjamo derinio pvz. 1234 ar 0000. Papildomai, lietimui jautrių mobiliųjų įrenginių saugumo kodas gali būti pakeistas į tam tikro gesto (gesture) įvedimą ekrane – taip atliekama analogiška funkcija saugumo kodui, tačiau nustatytą gestą lengviau atsiminti.
  • Įjunkite šifravimą – nemažai mobiliųjų įrenginių palaiko duomenų šifravimo funkciją, leidžiančią apsaugoti duomenis praradus įrenginį – t.y. asmuo pasinaudojęs prarastu įrenginiu negalės matyti jame esančių duomenų turinio.
  • Pažymėkite įrenginį Policijoje – Lietuvos policija nuolat vykdo prevencines priemones, kurių tikslas yra vertingų daiktų žymėjimas, leidžiantis nustatyti daikto savininką aptikus pavogtą ar pamestą daiktą. Žymėti daiktai atbaido ilgapirščius bei padidina tikimybę, jog atgausite prarastą įrenginį, o nusikaltėlis sulauks tinkamos bausmės.
  • Vagystės atveju kreipkitės į policiją bei ryšio operatorių – policijoje bus pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl vagystės, o mobiliojo ryšio operatorius užblokuos jūsų SIM kortelę bei įrenginį pagal jo IMEI tam, kad juo negalėtų naudotis tretieji asmenys.
  • Darykite atsargines duomenų kopijas – mobiliaisiais įrenginiais naudojamės kasdien, todėl per ilgą laiką juose prisikaupia didelis kiekis asmeninių duomenų. Praradus ar sugadinus įrenginį šie duomenys gali būti prarasti negrįžtamai, todėl verta turėti atsarginę jų kopiją kitoje fizinėje vietoje – asmeniniame kompiuteryje ar išorinėje nešiojamoje laikmenoje.
  • Naršydami naudokite saugų HTTPS ryšį – mobiliaisiais įrenginiais dažnai jungiamės prie viešųjų interneto prieigos taškų, kuriuose dažniausiai neužtikrinamas pakankamas perduodamo tinklo srauto šifravimo lygis. Todėl rekomenduojama susilaikyti nuo svarbių veiksmų (pvz. elektroninio pašto tikrinimas ar el. bankininkystės naudojimas) internete iš vietų, kuriose internetas siūlomas veltui, o prireikus atlikti tokius veiksmus – įsitikinti, jog naudojamas SSL šifravimu pagrįstas saugus HTTPS protokolas. Jeigu naudojatės 2G (GRPS, EDGE), 3G (UMTS) ar 4G (WiMAX ar LTE) ryšiais mobiliąjame įrenginyje, galite būti ramesni, kadangi šiuo metu įsilaužėliai dar neturi paplitusių įrankių duomenims iš šių kanalų perimti, todėl jiems galioja tokie pat principai kaip naršant internete asmeniniame kompiuteryje naudojantis internetu namie ar biure laidiniu būdu ar tinkamai apsaugotu „WiFi“ ryšiu.

Susiję straipsniai

SMS klastotės

Šiandieninis gyvenimas jau neįsivaizduojamas be išmaniųjų telefonų. Savo funkcionalumu šie įrenginiai prilygsta įprastiems kompiuteriams. Jiems...

Atsiskaitymai mobiliosiomis programėlėmis

Vis labiau populiarėjant išmaniesiems telefonams bei planšetiniams kompiuteriams, populiarėja mobiliosios programėlės, skirtos finansiniams...

„Bluetooth“ įrenginių saugumas

„Bluetooth“ belaidė technologija suteikia galimybę sujungti mobiliuosius telefonus, kišeninius kompiuterius, spausdintuvus ar kitokius buitinius...